Wyszukaj
Newsletter
Podaj nam swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach

Św. Błogosławiona Matrona Moskiewska

Książki » Żywoty Świętych/Książki » Literatura dla dzieci

Rok wydania: 2016
Liczba stron: 16
Oprawa: sztywna
ISBN: 978-83-88325-38-0
Cena:5.00
masz pytania?

MATRONA MOSKIEWSKA, błogosławiona (Błażennaja Matrona Moskowskaja), 19 kwietnia/2 maja, niedziela przed 26 sierpnia/8 września (Sobór świętych z Moskwy) i 22 września/5 października (Sobór świętych z Tuły).

 

 

Błogosławiona Matrona urodziła się w 1881 r. (lub 1885 r.) w wiosce Sebino w guberni tulskiej. Była czwartym dzieckiem w biednej rodzinie Dymitra i Natali Nikonowych. Ponieważ urodziła się niewidoma (nie miała oczu), rodzice chcieli oddać ją do przytułku. Jednak po śnie matki, która zobaczyła pięknego, białego, ale ślepego ptaka, który usiadł jej na piersiach, postanowiono zostawić świętą w domu. Wkrótce stało się wiadome, że dziewczynka otrzymała dar uzdrowienia i widzenia przyszłości.

 

 

Chorzy i cierpiący, którzy tłumnie przychodzili do domu Nikonowych, zostawiali w podziękowaniu prezenty i jedzenie. W ten sposób, chora dziewczynka zamiast być ciężarem, stała się żywicielką rodziny. Po rewolucji Matrona została bez środków do życia i w 1925 r. przeniosła się do Moskwy. Mieszkając gdzie popadnie - u znajomych, przyjaciół nie przestawała przyjmować i pomagać cierpiącym i chorym. Zawsze podkreślała, że pomaga nie ona, ale Bóg. Wymagała, od przychodzących do niej ludzi, wiary w Boga i poprawy grzesznego życia. Wszystkim polecała nosić krzyżyk. Jej pomoc była bezinteresowna.

 

 

Święta często powtarzała, że "jeżeli naród traci wiarę w Boga, to dosięgają go nieszczęścia; a jeśli nie pokutuje, to znika z powierzchni ziemi. Módlcie się, proście, kajajcie się! Pan was nie zostawi". Święta odeszła do Boga 2 maja 1952 r. Została pochowana na cmentarzu Danielowskim (Daniłowskoje kładbiszcze). Przed swoją śmiercią, błog. Matrona powiedziała: "Wszyscy, wszyscy przychodźcie do mnie i opowiadajcie, jak żywej, o swoich cierpieniach, a ja będę wam pomagać". W 1998 r. jej ciało przeniesiono do monasteru Opieki Matki Bożej (Pokrowskij monastyr). Rok później została kanonizowana jako lokalna święta. Ogólnokościelna kanonizacja odbyła się w październiku 2004 r. Imię Matrona pochodzi wprost od łacińskiego słowa matrona - "pani".

 

Polecamy także:

Św. Apostoł Andrzej Pierwszy Powołany
5.00
Św. Jerzy Zwycięzca
6.00
Św. Równa Apostołom Olga
5.00
Św. Sergiusz z Radoneża
5.00
Św. błogosł. Ksenia Petersburska
5.00
Św. mniszka Eufrozyna Połocka
5.00
Św. męczennica Tatiana
5.00
Święta Równa Apostołom niosąca mirę Maria Magdalena
6.00
Św. Męczennicy Wileńscy - Antoni, Jan, Eustachy
5.00
Św. Równy Apostołom Konstantyn Wielki
5.00
Św. Spirydon z Tremituntu
6.00
Św. męczennik Gabriel Zabłudowski
5.00
Święci Równi Apostołom - Cyryl i Metody
7.00
Św. Prorok Jan Chrzciciel
5.00
Św. Aleksander Newski
5.00
Św. Męcz. Aleksandra Rzymska
5.00
Św. Car Mikołaj II i jego rodzina
5.00
 
 

Komentarze

Moje menu
Informacje
 
DRE STUDIO Rozwiązania dla biznesu