Wyszukaj
Newsletter
Podaj nam swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach

Psałterz z wyjaśnieniami Świętych Ojców i Nauczycieli Cerkwi

Książki » Dział liturgiczny

Rok wydania: 2016 (wydanie 4-te, poprawione i uzupełnione)
Liczba stron: 2 x 400 = 800
Oprawa: twarda - skóra, złoto wtłaczane
ISBN: 978-83-88325-14-4
Waga (g): 1125
Cena:80.00
Towar niedostępny
masz pytania?

Niniejsze wydanie Psałterza, zgodne z grecką i słowiańską tradycją obejmuje 151 psalmów. Na prawej stronie każdej kartki znajduje się tekst w języku cerkiewnosłowiańskim. Wykorzystuje on litery, cyfry, miniatury, końcówki, ornamenty i ozdoby z materiałów chronionych w archiwum i bibliotece Monasteru Świętego Pantelejmona na Świętej Górze Atos. Tekst Psałterza jest spójny z wydaniami:

 

  • Псалтирь 1742 г.,
  • Псалтирь с толкованием 1782 г.,
  • Учебная псалтирь 1901 г.,
  • Библия 1904 г.

 

Na lewej/odwrotnej stronie kartki znajduje się bogosłowski przegląd wyjaśnień i interpretacji. Podstawą interpretacji jest zawsze domniemane jedno z najbardziej znaczących bogosłowskich zdań Świętych Ojców. Dzieło to, w porównaniu do istniejących wcześniej, odróżnia się wielką liczbą źródeł.

 

Psalmy - pisze Św. Bazyli Wielki - odzwierciedlają jak lustro poznanie ruchu każdej ludzkiej duszy. Możemy w nich znaleźć porady duchowe na każdą okazję: "Wszystko, co jest użyteczne we wszystkich księgach Pisma Świętego - mówi Bazyli Wielki - zawiera w sobie Księga Psalmów. Ona prorokuje o przyszłości, przywołuje w pamięci zdarzenia, daje przepisy życiowe, proponuje zasady działania. Jednym słowem, Psałterz jest wspólnym duchowym skarbcem dobrych rad, i każdy znajdzie w obfitości, co jest dla niego dobre. On leczy i przewlekłe rany duchowe, a niedawno "ukąszonemu" daje szybki powrotu do zdrowia; wzmacnia osłabienie, solidne zabezpiecza zdrowie i niszczy namiętności, które w życiu człowieka panują nad duszami. Psalmy dają spokój duszy, umysłu, oswajają burzliwe i buntownicze myśli. Zmiękczają gniewliwą duszę. Łączy w przyjaźń, zbiera rozproszonych, godzi zwaśnionych. Czego nie można nauczyć się z Psalmów? Stąd dowiadujesz się o wielkości odwagi, sprawiedliwości wyrzeczenia, czystości, uczciwości, roztropności, obrazu perfekcji skruchy, umiaru i cierpliwości oraz wszystkich dóbr, jakich tylko nie nazwiesz. Tu jest idealna teologii, proroctwo o przyjściu Chrystusa w ciele, jest z przestroga o Strasznym Sądzie Bożym. To jest nadzieja zmartwychwstania, ale i bojaźń męki. To obiecywana jest chwała, odkrywane tajemnice. Wszystko jest w Księdze Psalmów, tak jak w wielkim i powszechnym skarbcu ". (Bazyli Wielki. Rozmowa na pierwszy psalm).

  
Moje menu
Informacje
 
DRE STUDIO Rozwiązania dla biznesu