Wyszukaj
Newsletter
Podaj nam swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach

Opowieść o świętym Ojcu Doroteuszu

Książki » Żywoty Świętych

Wymiary: 15,2 x 21,4 cm
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 256
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65594-24-2
Waga (g): 330
Cena:23.00
masz pytania?

Duchowy elementarz wszystkich tych, którzy wstępują na drogę pracy duchowej. Podręcznik prostych rad, jak postępować w takim lub innym wypadku i subtelna analiza myśli i odruchów duszy.

 

Święty Doroteusz był uczniem św. Jana Proroka w palestyńskim monasterze abby Seridosa w VI w. W młodości gorliwie studiował nauki. Po wstąpieniu do monasteru, jednym z jego pierwszych obowiązków była opieka nad pielgrzymami. Rozmawiał z ludźmi znajdującymi się nieraz w bardzo trudnej sytuacji, niosąc im pociechę i pouczenie. Święty Doroteusz założył w monasterze szpital, w którym sam pracował.

 

W ciągu dziesięciu lat posługiwał św. Janowi Prorokowi. Po śmierci świętego, kiedy abba Barsanuńusz przyjął na siebie całkowite milczenie, św. Doroteusz opuścił monaster św. Seridosa i założył inny, w którym opiekował się mnichami do samej śmierci. Święty Doroteusz pozostawił 21 pouczeń duchowych, kilka listów, 87 pytań zadanych św. Barsanuńuszowi i św. Janowi Prorokowi, z ich odpowiedziami, które zanotował. Pisma św. Doroteusza pełne są głębokiej mądrości duchowej, odznaczają się jasnym i ścisłym stylem, prostotą i przystępnością wykładu. 

 

Pouczenia abby Doroteusza stanowią duchowy elementarz wszystkich tych, którzy wstępują na drogę pracy duchowej. Proste rady, jak postępować w takim lub innym wypadku i subtelna analiza myśli i odruchów duszy, są dla nich niezastąpionym podręcznikiem. Mnisi, którzy zaczęli czytać tę książkę, nie rozstają się z nią do końca życia. Pouczenia abby Doroteusza służą nie tylko mnichom: od wieków tę książkę czytają wszyscy, którzy pragną spełniać przykazania Chrystusa. 

 

ŚW. Efrem Syryjczyk poucza: „Bądźcie rozsądni, moi bracia! Niestrudzenie i z wielkim zaangażowaniem zdobywajcie i czytajcie książki religijne. One zapewnią ufam pokarm duchowy, słodszy i bardziej odżywczy od mleka, którym karmiła was matka. Książki o tematyce duchowej nauczą Was prowadzić życie pobożne i wstrzemięźliwe, ukażą sposób zaskarbiania cnót chrześcijańskich oraz przykłady godne naśladowania z życia świętych naszych przodków".

 

SPIS TREŚCI:

    * Wstęp do księgi Abby Doroteusza
    * Krótko o świętym Doroteuszu
    *  Pouczenia świętego Doroteusza
    * O odrzuceniu świata
    * O pokorze
    * O sumieniu
    * O Bożej bojaźni
    * O tym, że nie należy polegać na swojej mądrości
    * O tym, by nie sądzić
    * O tym, by szukać winy swojej, a nie bliźniego
    * O złej pamietliwości
    * O tym, że nie należy kłamać
    * O tym, że drogami Bożymi należy podążać mądrze i uważnie
    * O tym, że namiętności należy starać się gasić jak najszybciej, zanim staną się złym nawykiem duszy

Osoby, które kupiły ten produkt kupiły także:

Moje menu
Informacje
 
DRE STUDIO Rozwiązania dla biznesu