Wyszukaj
Newsletter
Podaj nam swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach

Słowa t. 3; Zmagania duchowe

Książki » Literatura patrystyczna

Autor: Starzec Paisjusz Hagioryta
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 304
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-88325-92-2
Cena:35.00
masz pytania?

Prezentowany tom „Słów” starca Paisjusza nosi tytuł „Zmagania duchowe”. Składa się nań pięć części. Pierwsza traktuje o walce ze złymi myślami, które są początkiem grzechu (w przeciwieństwie do myśli dobrych, które odmieniają człowieka duchowo). Druga mówi o tym, iż doświadczając niesprawiedliwości i odnosząc się do tego duchowo, człowiek otrzymał od Boga wielkie błogosławieństwo (ludzka bowiem sprawiedliwość jego zdaniem nie ma nic wspólnego z życiem duchownym). Trzecia część, nosząc tytuł „O grzechu i pokucie” traktuje o grzechu, który „czyni ziemskie życie człowieka piekielną męką” i uwalniającej od niego pokucie. W przedostatniej, czwartej części, starzec odsłania szatańskie siły, działające w świecie poprzez wszelkiej maści magów, czarowników i im podobnych. Książkę wieńczy piąty rozdział poświęcony sakramentowi spowiedzi i roli, jaką spełnia w nim przewodnik duchowy.

Dzięki przystępnej konwencji pytania - odpowiedzi oraz odwoływaniu się do przykładów i porównań, prezentowana książka, podobnie jak poprzednie tomy „Słów” hagioryckiego starca powinny stanowić nie tylko pożyteczną, ale również przystępną lekturę dla wszystkich, którzy cenią rozwój duchowy.

Starzec Paisjusz (1924-1994) należy do najpopularniejszych mnichów św. góry Atos żyjących w XX wieku. Jego pouczenia duchowe zostały po śmierci spisane przez mniszki monasteru w Suroti, gdzie zmarł, i są cyklicznie wydawane pod wspólnym tytułem „Słowa”. Myślą przewodnią nauki starca jest surowa krytyka kultury i obyczajowości współczesnego świata, zdominowanej przez grzech. Twierdzi on, że współczesny człowiek świadomie odchodzi od Boga i oddaje się nowym formom bałwochwalstwa, zaś łamanie zasad etyki chrześcijańskiej uważa za przejaw postępu. Zachowuje również sceptyczną postawę wobec świeckiego wykształcenia, uważanego przez niego za potencjalną przeszkodę w drodze do rozwoju duchowego (o ile człowiek nie zachowa pokory). Krytykuje też współczesny materializm, nakazując swoim uczniom dążenie do pełnej czystości i wyzbycie się z wszelkich pragnień, a jako środek na drodze do osiągnięcia łask Bożych widzi pracę. W swojej nauce zapowiada również przyszłą naprawę moralną świata i triumf chrześcijaństwa, oraz jego zapanowanie jako religii obowiązującej we wszystkich krajach.

 

Polecamy także:

Komplet 6 tomów SŁÓW Św. Starca Paisjusza Hagioryty
295.00
Słowa t. 6; O modlitwie
35.00
Żywot Starca Paisjusza Hagioryty
50.00
 
Moje menu
Informacje
 
DRE STUDIO Rozwiązania dla biznesu